Co jsou to blue zones a kde je najdeme

Blue zones

Blue zones, neboli modré zóny. Oblasti, ve kterých lidé žijí v průměru déle než kdekoliv jinde na světě jsou předmětem zvýšeného zájmu posledních několik let. Proč výzkumníky tak fascinují, kde je najdeme a co se od obyvatel těchto oblastí můžeme naučit my?

Co jsou to blue zones

Termín blue zones byl definován jako omezená oblast, kde populace sdílí společný životní styl a prostředí, a jejichž výjimečná dlouhověkost byla přesně ověřena.1 Zjednodušeně řečeno se tedy jedná o oblasti, ve kterých obyvatelé především díky svému životnímu stylu a prostředí žijí v průměru déle, než kdekoliv jinde na světě. V těchto oblastech tak můžeme najít velké množství lidí, kteří se dožívají více jak devadesáti, nebo dokonce více jak sta let.2 3

Tato dlouhověkost je pak dána především faktem, že narozdíl od běžné populace tyti lidé mnohem méně podléhají čtyřem jezdcům apokalypsy, tedy civilizačním chorobám.

Koncept jako takový byl zpopularizován Danem Buettnerem po více než dekádě jeho výzkumu ve spolupráci s National Geographic Society. Prvenství ale patří výzkumníkům Michaeli Poulainu a Giannimu Pesovi, kteří v roce 2013 publikovali studii s názvem The Blue Zones: areas of exceptional longevity around the world.

💡 Co jsou to čtyři jezdci apokalypsy? Patří sem nemoci, které ročně zabijí na světě nejvíc lidí a jejichž nástup dokážeme docela dobře ovlivnit naším chováním. Jsou to onemocnění srdcerakovina, neurodegenerativní onemocnění a diabetes 2. typu a související metabolická dysfunkce.

Kde blue zones najdeme

V současnosti existuje pět hlavních oblastí:4

  • Ikaria, Řecko – Ostrov v Řecku, kde lidé jedí středomořskou dietu bohatou na olivový olej, pijí červené víno a pěstují zeleninu.
  • Okinawa, Japonsko – Nejdéle žijící lidé na světě pocházejí z tohoto Regionu v Japonsku. Sója, tai chi a meditace jsou hlavní atributy, které spojujeme z jejich dlouhověkostí.
  • Ogliastra, Sardinie – Tento horský region v Itálii se vyznačuje především dlouhověkostí mužské části populace, která pracuje na farmách a pije hodně červeného vína.
  • Loma Linda, Kalifornie – V této oblasti žijí Adventisté sedmého dne, kteří jsou striktními vegetariány a mají velmi silnou komunitu.
  • Poloostrov Nicoya, Kostarika – Fazole, kukuřičné tortilly, manuální práce na farmách a smysl života. To jsou hlavní atributy na tomto poloostrově.

Pojďme se nyní podívat podrobněji na jednotlivé oblasti a ukázat si, díky čemu mají jejich obyvatelé větší šanci dožít se více jak sto let.

Ikaria, Řecko

Malý ostrov, který můžeme najít zhruba 30 kilometrů od tureckého pobřeží a na kterém žije populace 8 400 lidí. Díky své geografické poloze byl ostrov v historii častým terčem invazí, což vedlo k tomu, že jeho obyvatelé žijí velmi izolovaně a s důrazem na tradice a rodinu.

Ostrov na kterém se každý třetí člověk dožívá více jak 90 let a kde je 80 mužů mezi 65 až 100 lety stále sexuálně aktivní. 5

Blue zones - Ikaria

Čemu vděčí obyvatelé ostrova za svou dlouhověkost? 6

Hory

Obyvatelé tohoto ostrova žijí převážně v hornatém, na první pohled nevlídném prostředí. Díky tomuto prostředí jsou tak neustále v pohybu, farmaří, zahradničí, chodí za svými přáteli a kamarády.

Středomořská dieta

Hodně ovoce a zeleniny, olivový olej, fazole, obilné produkty a brambory jsou hlavní složky středomořské stravyobyvatel tohoto ostrova. Maso tvoří pouze 5 % jejich celkového příjmu potravy.

Bylinné čaje

Setkání s kamarády nad sklenkou dobrého bylinného čaje je zde na denním pořádku. Díky velkému množství antioxidantů v těchto čajích, působí tak jako diuretikum (zbavují tělo přebytečného sodíku a vody). Mezi hlavní bylinky patří rozmarýn, šalvěj či oregano.

Rodina a přátelé

Setkávání se s rodinou a přáteli je ústředním bodem života na tomto ostrově.

Šlofík

Krátký spánek po obědě může mít několik benefitů, mezi ty hlavní patří například snížení stresu. 7

Příležitostný půst

Jakožto tradiční ortodoxní řečtí křesťané praktikují půst vcelku pravidelně. Studie ukazují (minimálně u hlodavců), že omezení příjmu potravy o 30 % může zpomalit proces stárnutí. 8

Okinawa, Japonsko

Více než 150 ostrovů, 1,4 milionu obyvatel a tropický ráj s písečnými plážemi. V této oblasti na 100 000 obyvatel připadá 68, kteří se dožijí více jak sto let.  Zároveň trpí pouze pětinovou mírou kardiovaskulárních onemocnění, rakovinou a demence než běžná západní populace. 9

Blue zones - Okinawa

Čemu vděčí tito japonští obyvatelé za svou dlouhověkost? 10 11

Smysl života

Bez “vyššího” cíle často propadáme chmurám a nevím co se životem. U obyvatel Okinawi můžeme často nalézt vyšší smysl života, ať už se jedná o péči o rodinu, partnera, nebo koníček či práci.

Vegetariánství

Restovaná zelenina, sladké brambory (které tvoří až 67 % jejich celkové stravy, či sója a to především ve formě tofu a miso polévka. To jsou hlavní složky potravy v této čísti světa.

Zahradničení a pohyb

Téměř každý obyvatel této oblasti má svou vlastní zahrádku. Mezi hlavní výhody nepatří pouze vlastní, čerstvá zelenina, ale i pěstování bylinek pro bylinné čaje a tradiční medicínu a také každodenní pohyb, spojený s údržbou těchto zahrad.

Ogliastra, Sardinie

Sardinie, region v Itálii, je proslulý svou výjimečnou dlouhověkostí. Tato oblast byla identifikována jako první „modrá zóna“ v roce 2004 kvůli kombinaci genetických faktorů a faktorů životního stylu. Obyvatelé nesou vzácný genetický marker, M26, spojený s dlouhověkostí, a jejich geografická izolace tyto geny zachovala. Navíc jejich tradiční, zdravý životní styl významně přispívá k jejich dlouhověkosti. 12

Blue zones - Ogliastra

Jaké jsou hlavní aspekty jejich životního stylu?

Strava

Převážně rostlinná strava s minimální konzumací masa (maso a ryby tvoří dokonce pouze 5 % celkové konzumace). Zahrnuje celozrnný chléb, fazole, zahradní zeleninu, ovoce a mastichový olej. Sýr Pecorino z ovcí krmených na trávě s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin je základem a konzumace masa je vyhrazena hlavně pro zvláštní příležitosti. 13

Rodina a přátelé

Silná rodinná pouta zajišťují, že je o každého člena rodiny postaráno, což vede k nižšímu výskytu depresí a stresu. Starší lidé jsou uctíváni a hrají aktivní roli v péči o děti, finanční podporu a moudrost, což má pozitivní vliv na zdraví a dlouhověkost mladé generace. Častá socializace a jedinečný smysl pro humor mezi muži přispívají ke snížení stresu a nižšímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. 14

Fyzická aktivita

Pravidelná chůze, jak ji praktikují sardinští ovčáci, nabízí kardiovaskulární výhody a pozitivně ovlivňuje metabolismus svalů a kostí bez zátěže intenzivnějšími aktivitami.

Víno

Obyvatelé Sardinie konzumují víno Cannonau, bohaté na flavonoidy. 15

Loma Linda, Kalifornie

Tato komunita byla založená ve 40. letech 19. století a její členové považují zdraví za ústřední prvek své víry. Žijí až o deset let déle než průměrný Američan, což lze do značné míry přičíst jejich životnímu stylu, včetně vegetariánství, pravidelného cvičení a abstinence od kouření a alkoholu. 16

Blue zones - Loma Linda

Mezi klíčové aspekty životního stylu Loma Linda patří:

Víra

Týdenní 24-hodinový sabat věnovaný rodině, Bohu, kamarádství a přírodě pomáhá uvolňovat stres a posiluje sociální vazby.

Pravidelné cvičení

Činnosti jako každodenní procházky snižují riziko srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Oříšky

Jíst ořechy alespoň pětkrát týdně snižuje riziko srdečních onemocnění na polovinu a prodlužuje průměrnou délku života.

Dobrovolnictví

Dávání zpět komunitě pomáhá udržovat aktivní životní styl, najít smysl života a odvrací depresi.

Časná, lehká večeře

Vydatné jídlo na snídani, střídmé na oběd a lehká večeře brzy večer, abyste se vyhnuli přebytečným kaloriím v době nečinnosti a podpořili lepší spánek a nižší BMI. 17

Poloostrov Nicoya, Kostarika

Tento 128 kilometrů dlouhý poloostrov na západním pobřeží Kostariky je naší poslední zastávkou oblastí blue zones. Převážně venkovská komunita žijící na plážích dosahuje průměrného věku 85 let a je zde třikrát větší pravděpodobnost dožití 100 let, než je celosvětový průměr. 18

Blue zones - Kostarika

Čemu vděčí obyvatelé tohoto poloostrova za svou dlouhověkost?

Smysl života a sociální vazby

Stejně jako obyvatelé Japonské Okinawi, pozitivní pohled na život je součástí této kultury. Zdejší obyvatelé mají zvláštní schopnost naslouchat a smát se, často navštěvují sousedy a žijí s rodinou, což jim poskytuje podporu a smysl. 19

Tvrdá voda

Voda v Nicoya má nejvyšší obsah vápníku v zemi, což může přispět k nižšímu výskytu srdečních chorob, silnějším kostem a menšímu počtu zlomenin kyčle.

Strava

Tradiční strava obohacená kukuřicí a fazolemi hraje zásadní roli. Dan Buettner zdůrazňuje význam „tří sester“ – fazolí, tykve a kukuřice – v místní stravě. Tyto potraviny rostlinného původu poskytují základní živiny za nízkou cenu a bez zdravotních nevýhod červeného masa. Tradiční strava v Nicoya, se na rozdíl od západní stravy, zaměřuje na tyto ekonomické a praktické zdroje bílkovin.

Závěr

Hlavní oblasti, ve kterých můžeme od obyvatel blue zones čerpat, zahrnují:

  1. Zdravá strava: Většinou rostlinného původu, bohatá na ovoce, zeleninu, obilniny a s minimálním podílem masa.
  2. Fyzická aktivita: Přirozený pohyb během každodenních činností, jako je zahradničení nebo chůze.
  3. Sociální soudržnost: Silné rodinné vazby a důraz na komunitní život, který snižuje stres a zvyšuje pocit štěstí.
  4. Pozitivní životní postoj: Důrazu na smysl života, duševní klid a duchovní praktiky.

Tato kombinace faktorů přispívá k výrazně nižšímu výskytu civilizačních chorob a k celkově vyšší kvalitě života. Studium blue zones tak může nabídnout klíčové poznatky pro zlepšení zdraví a dlouhověkosti v celosvětovém měřítku.

Zajímá vás víc tipů od obyvatel blue zones? Přečtěte si článek: 37 tipů pro dlouhý život od obyvatel blue zones

Co přesně znamená termín „Blue Zones“?

„Blue Zones“ označuje oblasti na světě, kde lidé žijí výrazně déle než průměr, často dožívají se vysokého věku jako 100 let a více. Tento jev je přičítán kombinaci genetiky, životního stylu a prostředí.

Jaké jsou hlavní charakteristiky životního stylu v Blue Zones?

Lidé v Blue Zones se vyznačují především zdravým stravováním (převážně rostlinná strava), pravidelnou fyzickou aktivitou, silnými sociálními vazbami a pozitivním životním postojem.

Kde se nacházejí Blue Zones?

Blue Zones se nacházejí v několika oblastech světa, včetně Ikarii v Řecku, Okinawy v Japonsku, Ogliastry na Sardinii, Loma Lindy v Kalifornii a poloostrova Nicoya v Kostarice.

fotka Štefana Janouška
Štefan Janoušek

Chcete vědět, proč chci i v 80 letech být schopný dělat kliky a stojky na hlavě? 🤸🏻 Ponořte se semnou do tajů dlouhověkosti a prožijte i vy Váš život aktivně a ve zdraví!

Štefan Janoušek
Chcete vědět, proč chci i v 80 letech být schopný dělat kliky a stojky na hlavě? 🤸🏻 Ponořte se semnou do tajů dlouhověkosti a prožijte i vy Váš život aktivně a ve zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *